Донати українців на підтримку армії значно скоротилися, і волонтерські організації повідомляють, що тепер закривати потреби військових стало набагато важче.
Як повідомляє Bloomberg, у 2022 році благодійний фонд Сергія Притули збирав величезні суми, яких вистачило навіть на купівлю супутника для Міністерства оборони України. Однак у 2023 році Притула відзначає протилежну тенденцію: українці стали менш активно жертвувати через економічні труднощі та накопичену втому від війни.
“Щоб зібрати ту саму суму, нам доводиться працювати втричі більше, ніж раніше”, — зазначає Сергій Притула.
Серед основних причин зниження пожертв він називає економічні труднощі в країні та занепокоєння щодо можливого загострення ситуації. Російські наступальні дії, складності мобілізації та регулярні відключення електроенергії лише підсилюють тривогу українців.
Крім того, деякі люди побоюються, що у разі переобрання Дональда Трампа військова допомога США Україні може бути скорочена або будуть запропоновані невигідні умови для завершення війни.
Зокрема, надходження до фонду Притули знизилися приблизно на 20%, а у фонду “Повернись живим” — на 15%. Притула вказує, що під час літніх відключень електроенергії багато людей інвестували в генератори, що зменшило можливість підтримувати армію фінансово.
Українці звикли до війни
Серпневе опитування Фонду Ілька Кучеріва та Центру Разумкова показало, що понад половина українців продовжують надавати фінансову підтримку військовим, але більше третини скоротили свої внески у порівнянні з минулим роком.
Інші волонтерські організації також повідомляють про суттєве скорочення пожертв. Наприклад, волонтери з Reactive Post зафіксували зниження донатів більш ніж на 40% у порівнянні з попереднім роком. Організація “Армія SOS”, яка займається збором коштів на програмне забезпечення, повідомила про десятикратне зменшення пожертвувань, про що зазначила волонтерка Ганна Морозова.
Морозова підкреслює, що багато українців вже звикли до тривалої війни, і вона стала частиною їхнього повсякденного життя. До того ж, родини військових частіше прагнуть підтримувати своїх близьких безпосередньо, а не через фонди. На зниження донатів також впливають економічні фактори. Новий закон про підвищення податків, який чекає на підпис президента Зеленського, створює додаткове фінансове навантаження на українські сім’ї, що ще більше ускладнює можливість робити благодійні внески.