Європейський Союз представив стратегічну ініціативу зі створення 13 гігафабрик штучного інтелекту. Сукупний бюджет проєкту становить €20 мільярдів.
За задумом Європейської комісії, ці об’єкти стануть основою для масштабної модернізації цифрової інфраструктури та зміцнять позиції ЄС в технологічному змаганні зі США та Китаєм.
Європа запускає проєкт «континент ШІ», щоб наздогнати США та Китай
У рамках програми «континент ШІ» передбачається залучення суперкомп’ютерів і високопродуктивних дата-центрів. Їхнє завдання — забезпечити прорив у розробці передових моделей ШІ, здатних конкурувати на глобальному рівні.
Віцепрезидентка Єврокомісії Генна Вірккунен наголосила, що технології штучного інтелекту відіграють визначальну роль у питаннях конкурентоспроможності, цифрового суверенітету та безпеки ЄС. Вона визнала, що Європа сильно відстає у цьому плані та підкреслила необхідність рішучого прориву у ШІ галузі.
До відома, Стенфордський університет повідомив, що у 2024 році американські дослідники розробили 40 передових ШІ-моделей, Китай — 15, а Європа — лише 3 (усі у Франції). При цьому жодна держава-член ЄС не увійшла до п’ятірки лідерів за темпами розвитку ШІ, що вкотре підтверджує стратегічне відставання регіону.
Нові потужності гігафабрик обладнають понад 100 тисячами спеціалізованих процесорів, що значне перевищує масштаб чинних підприємств, де нараховується не більше 25 тисяч подібних чипів. Очікується, що гігафабрики стануть фундаментом для реалізації інноваційних проєктів у медицині, біотехнологіях, робототехніці та промисловому виробництві.
Раніше повідомлялося, що США заявили про готовність керувати українськими АЕС.